UA-71813905-1

Jak wybrać odpowiednie okulary

Jak wybrać odpowiednie okulary?

W obecnych czasach okulary korekcyjne nie służą tylko i wyłącznie do korygowania wad wzroku. Okulary stały się elementem ubioru takim samym jak odzież, jak buty, jak biżuteria czy inne dodatki.

Okrągłe okulary

Okulary Vogue

Czy kolor i kształt ma znaczenie?

Okulary korekcyjne choć z pozoru mało istotne mają duże znaczenie. Okulary w istotny sposób wpływają na to jak jesteśmy postrzegani, ponieważ znajdują się w centralnej części twarzy, która skupia największą uwagę naszych rozmówców.

Tak więc okulary, poza korekcją wzroku spełniają ważną rolę wizualną, dlatego tak ważny jest odpowiedni ich wybór. Okulary muszą być dobrze dopasowane, komfortowe podczas długich godzin ich noszenia. Warto więc zadbać o to, by były odpowiednio dobrane pod względem jakości a także wielkości, kształtu i koloru.

Jaki kształt okularów wybrać?

Poradniki przede wszystkim skupiają się na doborze oprawek w zależności od kształtu twarzy (okrągła, owalna, trójkątna, prostokątna, kwadratowe etc.). Oczywiście zarówno proporcje jak i  wielkość oprawek jest bardzo istotna, gdyż okulary powinny tworzyć spójną kompozycję z naszą twarzą i odpowiadać jej gabarytom.

Okulary powinny być dobierane na zasadzie kontrastu. Chodzi o to, by kształt oprawek był przeciwieństwem kształtu twarzy. Do twarzy okrągłej najlepsze będą oprawki kanciaste, do twarzy kwadratowej, prostokątnej lub trójkątnej – oprawki o zaokrąglonych krawędziach.

Etnia Barcelona

Etnia Barcelona

Wszystko to jednak to pewne przyjęte obowiązujące zasady, ale czy powinny być bezwzględnie przestrzegane? To Ty ostatecznie powinieneś zdecydować, w której oprawce czujesz się po prostu dobrze i wiesz, że to właśnie ta!
Pamiętaj, że za pomocą okularów można kreować własny wizerunek tak, aby eksponować pewne cechy lub je maskować.

Jaki kolor okularów wybrać?

Kolor to także kwestia osobistych preferencji. Wspomnieć tutaj jednak należy o pewnych istniejących zasadach, które mówią, że dobrze jest jeśli kolor oprawek będzie dobrany do koloru włosów, brwi czy brody – w taki sposób, by nie było zbyt dużego kontrastu.
Przykłady podają, że najczęściej stosowane kolory oprawek okularowych, czyli czarne lub srebrne dobrze komponują się włosami czarnymi, siwymi i z ciemnym brązem, z kolei oprawki w odcieniach brązów i złote będą się dobrze komponować z włosami blond, jasnymi odcieniami brązów czy z włosami rudymi.

Pamiętajcie jednak, że wybór należy do Was!

Jeśli podobają się Wam oprawki w danym kolorze i dobrze się w nich czujecie to dokonajcie wyboru zgodnego z sobą samym! Sami wiecie najlepiej czy zależy Wam na zachowaniu harmonii czy chcecie dokonać wyboru na zasadzie kontrastu.

Comments are closed.