UA-71813905-1

Okulista czy Optometrysta – jaki specjalista zbada nasz wzrok?

Umawiając się na badanie wzroku w salonie optycznym zazwyczaj jesteśmy przekonani, że zawsze wykonuje je Okulista. Mało kto z nas ma świadomość zawodu Optometrysty. Zarówno Okulista jak i Optometrysta to specjaliści zajmujący się naszym wzrokiem. Jednak każdy z nich specjalizuje się w nieco innym zakresie.

Okulista – to lekarz specjalizujący się przede wszystkim w diagnostyce i leczeniu chorób oczu m.in. zaćmy, jaskry, schorzeń siatkówki, zapalenia rogówki czy zapalenia spojówki. Okulista, jako lekarz ma uprawnienia do przepisywania i aplikowania środków farmakologicznych jak również do wykonywania zabiegów chirurgicznych. Dodatkowo ma kompetencje do doboru korekcji okularowej lub dopasowania soczewek kontaktowych.

Optometrysta – to specjalista w systemie ochrony zdrowia odpowiedzialny przede wszystkim za rozwiązanie naszych problemów wzrokowych, poprzez:

    • wykonanie niezbędnej diagnostyki
    • dobranie odpowiedniej korekcji okularowej
    • dopasowanie soczewek kontaktowych
    • prowadzenie terapii wzrokowych
    • udzieli nam porady związanej ze stanem narządu wzroku

Optometrysta swoją wiedzę podobnie jak Okulista zdobywa na specjalistycznych studiach wyższych i stale ją poszerza poprzez udział w konferencjach branżowych oraz szkoleniach. Optometrysta ściśle współpracuje z Okulistą i zawsze, gdy uzna to za konieczne skieruje pacjenta na konsultację okulistyczną.

 

Okulista jak i Optometrysta to specjaliści, którzy dbają o nasz wzrok i komfort naszego widzenia. Do kogo należy się udać na badanie wzroku zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Zarówno Okulista jak i Optometrysta wystawią nam receptę na okulary korekcyjne czy dobiorą nam soczewki kontaktowe. Należy jednak pamiętać, że w Polsce badanie wzroku a tym samym „przepisywanie recept na okulary” nie jest w jakikolwiek sposób prawnie regulowane. W związku z tym badanie wzroku może wykonywać praktycznie każdy niezależnie od posiadanego wykształcenia kierunkowego, wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Dlatego przed umówieniem wizyty w celu zbadania wzroku w salonie optycznym warto zapytać, kto będzie nas badał i dobierał okulary?

W Polsce istnieją stowarzyszenia branżowe dbające o odpowiedni poziom kształcenia, które zrzeszają Okulistów jak i Optometrystów. Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) zrzesza Okulistów a Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki (PTOO) zrzesza Optometrystów. PTOO wyznacza standardy dotyczące, jakości kształcenia w Polsce oraz dba o fachowość i profesjonalizm Optometrystów poprzez przyznawaniem im Numeru Optometrysty (NO).

Comments are closed.