UA-71813905-1

Historia marki Ray Ban

Ray Ban

Ray Ban Logo

Ray-Ban – czyli historia kultowych okularów
Istnienie tej wyjątkowej, amerykańskiej marki zawdzięczamy lotnictwu. Prekursorem marki jest kultowy (w tym przypadku jest to uzasadnione słowo) model Aviator (lotnik). Powód powstania tego niezwykłego modelu był prozaiczny, choć całahistoria Ray-Ban jest już zupełnie niezwykła. W 1929 roku generał Paul MacCready, który był również inżynierem aeronautyki – zwrócił się do firmy Bausch&Lamb z zapytaniem o projekt okularów dla pilotów, które zapobiegną oślepieniom
promieniami słońca, a tym samym okularom eliminującym bóle głowy w trakcie pilotażu. Firma podjęła się tego wyzwania i zaprojektowała specjalny model okularów z zielonymi soczewkami Anti Glare. Model ten ma klasyczny kształt i dziś nazywa się Aviator. Do masowej sprzedaży okulary trafiły w 1936 roku. Rok później zarejestrowana została nazwa firmy.

Skąd nazwa Ray-Ban?
Model Aviator powstał z myślą o ochronie oczu pilotów |źródło: materiały firmowe
Nazwa pochodzi od angielskich słów Ray(promień) i Ban (zakaz). Piloci byli wprost zachwyceni dedykowanym im modelem okularów. Doskonale sprawdziły się w ochronie przed promieniami słonecznymi ale też dodawały pilotom rasowego i wyjątkowego „looku”.

W 1940 roku Ray-Ban udały się na wojnę. Bardzo dobra optyka okularów miała wpływ na to, że piloci amerykańskich sił powietrznych nosili okulary w trakcie swoich misji. W 1940 roku na rynek komercyjny zaprojektowane zostały również szkła lustrzane – gradalne. Ze specjalną przyciemnioną powłoką w górnej części szkieł dla lepszej ochrony przed światłem.

Okulary Ray Ban Aviator

Ray Ban Aviator

Post Tagged with , ,
Comments are closed.