Bezpłatne Komputerowe Badanie Wzroku – czy warto skorzystać z okazji?
Każdy z nas spotkał się ze sloganem reklamowym typu „Bezpłatne komputerowe badanie wzroku” i wiele osób zachęconych hasłem reklamowym myśli sobie, jeśli mogę wykonać takie badanie za darm, to po co mam płacić za wizytę u specjalisty, np. Okulisty lub Optometrysty? Tego typu oferty często „obwoźnych specjalistów” można spotkać na targowiskach, w przedszkolach, szkołach a nawet w przychodniach zdrowia, więc dlaczego nie mielibyśmy skorzystać z takiej okazji?
Jednak czy wiemy, co kryje się za sloganem „Bezpłatne Komputerowe Badanie Wzroku”? Czy naprawdę wierzymy w to, że komputer może prawidłowo dobrać nam odpowiednie okulary? Czy mamy pewność, że „specjalista” w białym kitlu obsługujący „komputer” posiada stosowną wiedzę i umiejętności? Niech poniższa autentyczna historia odpowie na te pytania.
Otóż jakiś czas temu wpada do naszego salonu optycznego pewna starsza Pani z głową zaklejoną plastrami i pyta w drzwiach „Czy u Państwa mogę zrobić bezpłatne komputerowe badanie wzroku?”. Odpowiadam zgodnie z prawdą, że nie gdyż komputerowe badanie wzroku jest tylko elementem pełnego profesjonalnego badania wzroku. Czy chce Pani skorzystać z naszych usług? W odpowiedzi słyszę. „Nie, ja chcę tylko wykonać komputerowe badanie wzroku a najlepiej bezpłatne”. Pytam się, dlaczego zatem nie chce skorzystać z pełnego badania wzroku? „Wie Pan, bo byłam na bezpłatnym komputerowym badaniu wzroku i dostałam taki paragon na podstawie, którego moja córka zamówiła mi w Internecie okulary dwuogniskowe, – bo wie Pan, tam jest dużo taniej jak u Was”. Pytam się grzecznie a skąd te zadrapania i plastry na Pani głowie? „Panie, jak ubrałam te okulary, co mi córka zamówiła i wyszłam do sklepu to się przewróciłam i rozbiłam głowę, bo cały świat zaczął mi wirować”. No to, po co Pani nowe komputerowe badanie wzroku? „Bo tamten komputer był stary i szkła źle dobrał a ja chcę teraz zrobić badanie na nowoczesnym komputerze takim jak jest u Was”. Po takiej odpowiedzi stałem jak wryty z niezbyt inteligentną miną na twarzy a Pani w międzyczasie obróciła się na pięcie i wyszła. Pewnie poszła na poszukiwania innego „specjalisty” z „komputerem”, u którego bez żadnego problemu dostanie paragon na nowe okulary. Na podstawie „paragonu” z nowoczesnego komputera córka zamówi w Internecie swojej mamie nową parę okularów w okazyjnej cenie…
Swoją drogą sklepy internetowe, które sprzedają okulary korekcyjne powinny być prawnie zobligowane, aby w pakiecie oferować obowiązkowe ubezpieczenie NW i OC swoim klientom, bo pół biedy, gdy taki „klient” sam łbem walnie w ścianę, futrynę czy też chodnik… może nagły wstrząs spowoduje, że jakieś dwie samotne szare komórki zaiskrzą pod tą rozbitą głową i skłonią do refleksji? Jednak wyobraźcie sobie, co mogłoby się stać gdyby ta Pani w okularach zamówionych na podstawie „komputerowego badania wzroku” zechciała prowadzić samochód?
Okulary powinien dobierać nam tylko i wyłącznie wykształcony w tym zakresie specjalista np. Okulista lub Optometrysta, który w trakcie badania przeprowadzi z nami wywiad, aby dowiedzieć się m.in. o naszych problemach i potrzebach wzrokowych, wykona m.in. komputerowe badanie wzroku, badanie ostrości wzroku a odpowiednie moce okularów dobierze nam na podstawie badania z użyciem odpowiednich testów, optotypów, oprawy probierczej lub foroptera. Ostatnim elementem badania wzroku jest ocena przedniego odcinaka oka w lampie szczelinowej (biomikroskopie), czyli ocena stanu naszych powiek, jakości filmu łzowego, stanu rogówki, źrenicy oraz soczewki.
Pamiętajmy, że specjalista, np. Optometrysta na podstawie przeprowadzonego pełnego badania wzroku, może zalecić nam odpowiednią do naszych potrzeb konstrukcję szkieł korekcyjnych, zlecić nam ćwiczenia wzrokowe lub wykonanie dodatkowego badania, np. pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka lub jeśli jest to konieczne to zleci nam konsultację u innego lekarza specjalisty – tego wszystkiego „bezpłatne komputerowe badanie wzroku” nie wykona.
Nasze oczy służą nam przez całe życie w trakcie, którego muszą wykonywać bardzo ciężką prace nierzadko w trudnych niesprzyjających warunkach, dlatego warto je chronić, dbać i regularnie badać tylko u wykwalifikowanych a nie „objazdowych” specjalistów.
Mam nadzieję, że ten artykuł zachęci Was w przyszłości do świadomego wyboru specjalisty od Waszego wzroku.
Optometrysta mgr Jarosław Mendelski